0.3 C
București
joi, 20 februarie 2025 - 18:59
No menu items!

Giorgia Meloni, nemulțumită de excluderea țărilor est-europene de la summit-ul de la Paris

spot_img

Premierul Italiei, Giorgia Meloni, s-a declarat deranjată de excluderea țărilor de pe flancul estic al Europei de la summit-ul de criză organizat la Paris de către președintele Franței, Emmanuel Macron. Liderul italian a subliniat că Uniunea Europeană a contribuit colectiv, atât financiar, cât și militar, la sprijinirea Ucrainei în conflictul cu Rusia, ceea ce impune o abordare comună a politicilor europene.

Nemulțumirea liderilor excluși care au sunat-o pentru explicații

Meloni a dezvăluit într-un interviu acordat publicației Corriere della Sera că mai mulți lideri europeni, care nu au fost invitați la summit, au contactat-o pentru a cere explicații cu privire la excluderea lor. Premierul italian a reiterat în cadrul reuniunii de la Paris că unitatea Uniunii Europene este esențială în luarea deciziilor strategice, mai ales când este vorba despre un conflict de asemenea amploare.

„Toată Uniunea Europeană a contribuit financiar și militar la acest război, ceea ce face esențială adoptarea unei poziții comune, fără divizări”, a declarat Meloni în fața liderilor UE și NATO prezenți la reuniune.

Divergențe privind angajamentul militar

O temă centrală a discuțiilor de la Paris a fost cea a garanțiilor de securitate pentru Ucraina. Giorgia Meloni a subliniat că aceasta rămâne o problemă esențială, în contextul în care unele țări iau în calcul trimiterea de trupe în Ucraina. Spre deosebire de premierul britanic, Rishi Sunak, care s-a arătat deschis față de această posibilitate, Meloni s-a aliniat poziției Germaniei, Poloniei și Spaniei, considerând că astfel de discuții sunt premature.

„Această cale este complexă și cel mai puțin eficientă. Orice formă de garanții de securitate care exclude SUA nu este benefică”, a precizat premierul italian.

Un semn de protest față de formatul summit-ului

Un detaliu semnificativ a fost momentul sosirii și plecării Giorgiei Meloni de la summit. Premierul italian a ajuns ultima la reuniune, un gest interpretat drept o formă de protest față de modul în care Emmanuel Macron a organizat discuțiile. Totuși, Meloni a fost ultima care a părăsit reuniunea, având o discuție suplimentară cu președintele francez. La plecare, Macron a condus-o personal la mașină și i-a oferit o îmbrățișare, semn al unei relații diplomatice care, în ciuda divergențelor, rămâne funcțională.

D.Constantin